Gyldendal > Skjønnlitteratur > Pocket > Gyldendal Pocket > En som ser. Dikt 1965-1966

Bokmerk/del denne siden
Skriv ut denne siden
En som ser. Dikt 1965-1966

Høyoppløselig omslag

Forfatter: Jan Erik Vold
Utgivelsesår: 2005
150 sider
2. utgave
Bokmål
ISBN/EAN: 9788205324886

En som ser. Dikt 1965-1966

Jan Erik Vold

En som ser er en samlet utgave av Jan Erik Volds tre første bøker mellom speil og speil, blikket og HEKT . Med disse samlingene var en ny poetisk stemme lansert, som kom til å bli sentral i utviklingen av modernismen i vårt land. Volds dikt har vakt oppmerksomhet utenfor Norges grenser.
Pris: 129,-

mellom speil og speil (1965) lar en identitetsproblematikk speiles i barokkens figurdikt. Diktsamlingen ble tildelt Tarjei Vesaas' debutantpris.
blikket (1966) er et av de få eksempler hos oss på systemdiktning og konkret poesi. Først på 2000-tallet har norske poeter prøvd seg i denne gate.
HEKT (1966) trekker inn de storpolitiske forhold som styrer individet i en brytningstid. Diktene ledsages av Sidsel Paaskes tusjtegninger. Boken var innrammet av et autentisk brev fra en amerikansk soldat i Vietnam.
"Jag tror att HEKT är det bästa som har hänt i norsk poesi på lenge," skrev den svenske kritiker Lars-Olof Franzén (Norsk Litterær Årbok 1967).


KONTAKT OSS

Gyldendal Litteratur
Pb 6860 St. Olavs plass
0130 Oslo

Telefon: 22 03 41 00
E-post: gnf@gyldendal.no

Anbefalte bøker

I dette landskap

Tor Eystein Øverås

Flere bøker av Tor Eystein Øverås

Les mer


Caribou Island

David Vann

Flere bøker av David Vann

Les mer


Se på meg

Kirsten Hammann

Les mer


Englenes by

Christa Wolf

Les mer