Et land av snø og aske Høyoppløst bilde
E-bok
Utgivelsesår: 2022
1. utgave
Bokmål
ISBN/EAN: 9788205554931

Et land av snø og aske

Prisbelønt finsk roman om krigsforbrytelser og kjærlighet.
Pris 279,00

1944: Den unge soldaten Väinö jobber som vakt og tolk i en tysk-ledet fangeleir i Lappland – en leir hvor ikke bare fangene, men også vaktene må kjempe for å bevare verdigheten.

Tre år senere kommer journalist og fotograf Inkeri til området for å skrive om Lapplands gjenoppbygging. Hun har også en egen agenda: å finne ut hva som skjedde med mannen hennes som forsvant under krigen. Jo bedre hun blir kjent med sin unge leietaker Olavi, desto mer overbevist blir hun om at han vet noe om mannen hennes. Under nordlysets himmel begynner mørke sannheter å komme for en dag.

Et land av snø og aske er en gripende og spennende beretning om hemmeligheter, forbrytelser og kjærlighet. Det er også en roman som bringer frem i lyset et bekmørkt kapittel i finsk historie, om hvordan den samiske urbefolkningen ble forfulgt og plaget i nazismens tjeneste - og også etter krigen.

«… boken avslører så mye mer om krigen enn vi trodde vi visste.»

The Guardian

«… historisk presisjon, en overflod av kunnskap og en solid og analytisk fremstilling.»

Savon Sanomat, Finland

«Et solid og intenst thriller-plot … Et land av snø og aske skildrer det komplekse landskapet i 40-tallets Lappland på en ambisiøs og vakker måte …»

Helsingin Sanomat, Finland

«… en tung og vanskelig historie servert i lett og underholdende innpakning, intelligent tenkt, innsiktsfull og språklig sikker …»

Geir Pollen, Klassekampen

«Sterk debut om krigens grusomheter ... oppleves som nær og aktuell ... en bok om krigens brutalitet og konsekvenser, og det uforløste ved spørsmålene vi aldri vil få svar på.»

Maren Dahl Keller, Bok365

«Brutalt og poetisk om de samiske urfolkenes tragiske skjebne under den finske Fortsettelseskrigen … Både jakten på Kaarlos skjebne, krigens forbrytelser og den fortsatte rasistiske virksomheten overfor samer og kvener, tilspisser seg og får romanen til å fortone seg som en thriller mot slutten. Sammen med de språklig poetiske skildringene av mørket, stjernehimmelen og av samenes naturtro, gir det romanen et sterkt litterært særpreg.»

Inger Bentzrud, Dagbladet