I mørket er alle ulver grå
En morder og angiver fra krigens dager, med tilnavnet Rottegiften. Identitet ukjent. En eksplosjonsartet brann på en malingfabrikk i 50-årene, med femten omkomne. Men ingen å trekke til ansvar.
Den pensjonerte politimannen og motstandskjempen Hjalmar Nymark aner en sammenheng - og kanskje også forbindelseslinjer til et tidligere mord. En dag kommer han i snakk med Varg Veum på stamkafeen. Dermed er grunnlaget lagt for et innfløkt kriminaldrama, der Veum må bruke all sin skarpsindighet for å finne løsningen.
«Ingen moderne forfatter har skildret lys og mørke, skyer, regn, hav, havgap, asfalt og smau som Staalesen. Slik blir bøkene hans fanget i en slags prosa noir, et romantisk/brutalt storby-flimmer.»
Fredrik Wandrup, Dagbladet
«Meget spennende, ja!»
Elling Tjønneland, Stavanger Aftenblad
Hjemmesiden til filmene om Varg Veum
Lik Varg Veum-filmene på Facebook!